Nagranie debaty z 1 marca 2021 r., godzina 18:00
Debata dla wszystkich nauczycielek i nauczycieli, a w szczególności ze szkół ponadpodstawowych
Jakie zmiany zaszły w polskiej edukacji, w sposobie nauczania i uczenia się? Jak w tych zmianach odnajdują się dziś nauczyciele? Czym są rozsławione „kompetencje przyszłości”? Jak małymi krokami osiągnąć wielki sukces – nowoczesny warsztat pracy współczesnego nauczyciela? I w końcu, jak dzięki programom Mobilnej szkoły poznać proste sposoby na trudne lekcje, by przeprowadzić je z „efektem wow”? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w debacie, która zainicjowała start programów Mobilnej szkoły – platformy rozwojowej dla nauczycieli.
Debata o kompetencjach współczesnych nauczycieli z udziałem topowych belfrów – liderek i liderów programów Mobilnej szkoły, podczas której autorzy programów dzielą się swoimi pomysłami i oddają w Twoje ręce sprawdzone sposoby oraz inspirujące rozwiązania gotowe do zastosowania na lekcjach i w codziennej pracy nauczyciela.
- usystematyzuje wiedzę na temat zmian w szkolnictwie i zdefiniuje, jakie niosą one szanse i zagrożenia;
- zastosuje metody i narzędzia wzmacniające jego proaktywną postawę i rozwój kompetencji zawodowych;
- wykorzysta gotowe rozwiązania do prowadzenia ciekawych i angażujących lekcji;
- zadba o dobrostan swój i swoich uczniów;
- zwinnie będzie zarządzać sobą i klasą.
Liczba godzin dydaktycznych: 2
Przemek Staroń – lider programu Mobilny wychowawca oraz Mobilny etyk i filozof, psycholog, wykładowca, trener i edukator, autor książek. Nagrodzony przez Komisję Europejską twórca Zakonu Feniksa, tutor niemal 50 olimpijczyków z filozofii. Twórca #utrzy, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, Członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050.
Jarosław Basaj – lider programu Mobilny polonista, nauczyciel języka polskiego i wychowawca w Zespole Szkół Budowlanych w Radomiu. Współtwórca szkolnego kina Młodzieżowe Centrum Filmowe, autor projektów, m.in.: „Kierujemy się dobrymi motywami. Jak to wykorzystać na maturze i w życiu?” dla uczniów szkół średnich, „Uwaga! Internet. Bezpiecznie i przyjaźnie” dla uczniów szkół podstawowych, „Filmowe poranki dla najmłodszych” dla uczniów z edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolaków. Współtwórca strony www.filmowy.radom.pl. Pomysłodawca warsztatów dziennikarskich, które organizuje i prowadzi cyklicznie od 2004 r. podczas Międzynarodowych Festiwali Gombrowiczowskich. Pod jego opieką uczniowie tworzą stronę internetową www.festiwalowa.radom.pl. Uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w dziedzinie edukacji filmowej (2015). Członek Zespołu Edukatorów Filmowych, który ma na celu wskazywanie i promowanie wartościowych filmów dla dzieci i młodzieży. Juror festiwali filmowych „KinoLub” (2021), „Kino w Trampkach” (2021), „Ale Kino” (2015). Lider Filmoteki Szkolnej w województwie mazowieckim, prowadzi warsztaty filmowe dla nauczycieli i uczniów. Realizuje projekt „Filmowe Lekcje Wychowawcze” Fundacji Generator. Prowadzi prelekcje w kinach i warsztaty filmowe w ramach Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej „KinoSzkoła”. Autor scenariuszy lekcji dostępnych na stronach Legalna Kultura oraz Edukacja Filmowa. Prowadzi warsztaty animacji poklatkowej dla uczniów w Pracowni Nowych Mediów w Radomiu. Inspiruje uczniów, nauczycieli i rodziców do mądrego korzystania z aplikacji i smartfonów. Doskonali umiejętności komunikacyjne, traktuje technologię jako narzędzie, a nie cel zajęć. Trener w ogólnopolskich programach: „Asy Internetu” Fundacji Szkoła z Klasą i firmy Google, „Lekcja:Enter” Fundacji Orange, FRSI i Instytutu Spraw Publicznych, „Cybernauci” Fundacji Nowoczesna Polska. Animator w Mazowieckim Programie Edukacji Kulturalnej. Współpracuje z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Kadry Kierowniczej Oświaty jako współorganizator corocznych Konferencji i Kongresów.